כניסה לחברים
מעיתון המועצה - אוקטובר 2010
מסיק הזיתים של ילדי נבטים
לעת ערב, בין ראש השנה לכיפור, יצאו ילדי נבטים חמושים בסלסלאות לתור אחר עצי זית שהניבו זיתים.
בשיתוף פעולה מרשים של הורים, ילדי בית ספר, גן, גנון ופעוטון הילדים מסקו עצי זית ויחד מילאו דלי גדול עד גדותיו. בהמשך הם צעדו אל הפארק ושם כתשו את הזיתים באמצעות אבנים.
הזיתים נאספו חזרה לדלי ונלקחו לשטיפה חוזרת למשך עשרה ימים. בחול המועד סוכות נאספו שוב הילדים ובהנחייתו של ניסים שבת (שף חובב, מקבוצת נשים מבשלות) הם למדו כיצד מכינים זיתים כבושים, אותם לקח כל ילד בקופסה לביתו.

אוהל אירועים בנבטים
החודש נערך אירוע ראשון במרכז התיירות של נבטים, חתונה של בן משק.
הפקת האירוע והאירוע עצמו היו מוצלחים מאוד. החופה נערכה בבית הכנסת של המושב,
ואוהל האירועים עוצב במיוחד עבור האירוע.
מושב נבטים מזמין את הציבור הרחב לעשות אירועים וחתונות באוהל האירועים.
ניתן להפיק אירוע אותנטי באווירה מיוחדת, עם אוכל קוצ'יני עשיר ומגוון.
 
אתר האינטרנט של מושב נבטים
לפני כשלושה חודשים עלה לאוויר אתר האינטרנט החדש של מושב נבטים www.nevatim.org.il. אתר האינטרנט מספק מידע שימושי אודות המושב, ומהווה מקור ידע בנושא מורשת יהדות קוצ'ין.
בין הדברים המעניינים הקיימים באתר ניתן למנות אלבום של תמונות מההיסטוריה של המושב. האלבום מכיל תמונות שצולמו בהודו בקהילה לפני עלייתם לישראל, ועם הירידה מהמטוס בשנת 1952. ניתן לראות בו תמונות המתארות את החקלאות במושב: לול משפחתי משנות החמישים, השקאת האדמה הצחיחה, וגידול פרחים בשנות השבעים. כמו כן, האלבום מציג תמונות רבות מחגיגות ואירועים שהתרחשו במושב לאורך ההיסטוריה: הנחת אבן הפינה וחנוכה של בית הכנסת, אירועים בהם התארחו דוד בן גוריון ומכובדים אחרים, ואירועים חברתיים אחרים. גלריות נוספות מציגות תמונות עדכניות יותר, כך למשל גלריה של תמונות מאירוע הקיץ של 2007  המציגה ריקודים הודים מרהיבים.
בתיאור ההיסטוריה של המושב, הועלו לאתר קטעי עיתונות מ"דבר" משנות הארבעים והשישים המתארים את המושב בשנותיו הראשונות. מושב נבטים הוקם במקור ב 1946 במסגרת במצע 11 הנקודות, יחד עם יישובים נוספים בצפון הנגב, חלקם נמצאים גם כיום בבני שמעון: חצרים משמר הנגב ושובל. כך למשל ניתן לקרוא את תיאור מסעו של הסופר אריה ליפשיץ ביישובי הנגב בשנת 1947:
"אתה עומד על אדמת שובל ומשמר הנגב והיא כאילו זעה תחתיה, מתרגשת מפסיעותיהם של הבחורים והבחורות, החפצים לעבדה ולהיות שליטים עליה. בפשטות באו הנה, כמשהו מובן מעצמו. הרגשתם הרגשת חולין, כאילו כבר נתגלו כה וכה והם פה מימים ימימה. אחד החברים בשובל (מחלוצי דרום-אפריקה) מחייך לו לעצמו ומעיר על שאלתו של האורח: "כן, יש ועובר פה צבא; לפני ימים אחדים באו עם מרכבותיהם הממונעות וחפצו לחדור אל החצר פנימה; אבל לשם מה, מדוע? סגרנו את השער וניהלנו עמם משא ומתן עד שנאותו להניח מרכבותיהם בחוץ ורק כמה קצינים הורשו לראות את נקודתנו. הם היו אדיבים. אדרבא, יבואו כאורחים, אך לא כמתפרצים.    ...ואולם מזרחה לה [לבית אשל] מסתמנת ושוכנת לה נידחת ובודדה נבטים, והיא עודנה באיבה. כאן עלו צעירים וצעירות מבני עדות המזרח. מעיראק, סוריה, מצרים ותימן, וביניהם כמה מעולי מערב אירופה - קיבוץ גלויות טיפוסי, המאוחד בלב ומאוהב בנפש, לגדול פה ולהשתרש בחיי שיתוף לעולם. ליד פתח גדר התיל הכפולה בונים בנין קטן, "מדבח" שתשמש לקבלת פני אורחים ערבים העוברים כאן בדרך המובילה למפרץ עקבה. את הלבנים לבנין ליבנו מאדמת המקום. הבחורים גובלים טיט, נושאים לבנים ובונים, והבחורות עוסקות במטבח ובמכבסה. הלך בידואי מצומק מתקרב עד שער הגדר ואחריו רוכב על גמל חגור חרב, ומיד יוצא חבר מן הצריף ומכבד אותם במים מן הכד. כמעט כל אנשי נבטים דוברים ערבית עסיסית וחזות פניהם שחומה, לוהטת..."
כתבה נוספת, משנת 1964, מחגיגות העשור לעליה המחודשת על הקרקע על ידי עולי קוצ'ין, מספרת:
"מושב נבטים הוא, לפי שעה, הישוב החקלאי היחידי בכביש באר-שבע-דימונה ומתיישביו נצרכו לשטוף את הקרקע במים לפני שהחלו לעבדה. לאחר קשיים רבים הצליחו המתיישבים לבסס את המושב והוא כיום שוקק צעירים, שגדלו בו. ד. בן-גוריון נכח בחגיגה עם רעייתו פולה וקידם בברכה את בנייתו המהירה של בית התרבות במושב בציינו כי היה רוצה לראות "רמטכ"ל תימני ושר תרבות מקוצ'ין".
בנוסף לעיסוק במושב עצמו, אתר האינטרנט מתעתד להפוך למקור הידע המקוון הסמכותי והמרכזי בנושא מורשת יהדות קוצ'ין. נכון לעכשיו העלינו לאתר מאמר מקיף בנושא, הכולל סרט בן 50 דקות המתאר את אומנות יהדות קוצ'ין, הכולל קטעים שצולמו בהודו לצד קטעים שצולמו במושב.
האתר עדיין בחיתוליו, אנו מקווים שנוכל לאסוף חומרים רבים נוספים, ובכך לקדם את האתר, שלא יהיה רק מרכז מידע שימושי עבור המושב, אלא גם מוקד משיכה ייחודי בנושא מורשת יהדות קוצ'ין.

חדשות באתר