כניסה לחברים
שנה חדשה - אופק חדש
שוש כהן, 30 שנים במערכת, מנהלת "גן נבטים" במושב נבטים שבנגב, שנה שנייה באופק חדש:

מכיוון שידעתי מראש שהחודש הראשון ללימודים יהיה צפוף מאוד ויהיו רק ימים מעטים לעבודה עם הילדים לפני כל חג, הכנתי את עצמי מראש וגיבשתי תוכנית שאותה אני מפעילה. בשונה מהשנים הקודמות ידעתי שלא אוכל להקיף את כל החומר והחלטתי להתמקד במה שחשוב ביותר בעיני.

בעבר למשל הוקדשו השבועות הראשונים של השנה להיכרות, לטיפוח חברויות בין הילדים ולהקניית הרגלים. השנה אני מתמקדת בחגים עצמם ושאר הדברים ידחו לאחרי החגים. זה מתאפשר כי 16 מתוך 21 התלמידים בגן שלי ממשיכים ואני מכירה אותם והם מכירים אותי היטב.

יותר מזה, כיוון שאני כאן כבר עשר שנים, אני מכירה את כל הורי התלמידים והייתי הגננת של רוב האחים הבוגרים שלהם. שתי הסייעות שלי גרות במושב וגם הן מכירות היטב את הילדים והמשפחות וגם את חמשת הצעירים שהצטרפו השנה לגן. כך שבעצם אין קושי לשמור על שיגרה. מובן שאתם אני עובדת קצת אחרת וגם הסייעת הפדגוגית מקדישה להם זמן ונראה שהם משתלבים יפה.

היום, עם "אופק חדש" כל המפגשים הפרטניים שלי עם הילדים מתועדים. אני מתעדת את מועד השיחה, את הנושאים שעליהם דיברתי עם הילד, את הבקשות שלו וכו’. בהמלצת הרפורמה אני מנהלת תיק פדגוגי לכל ילד שמכיל את תוכניות העבודה שלו, הישגים במיומנויות יסוד, מיפויים שהתקיימו ועוד. זה והתיעוד מאפשרים לנו לעקוב באופן מקצועי אחרי כל ילד ואחרי ניסיון של שנה זה נראה לי חשוב ומועיל בהחלט.

כמובן שבהתחלה זה לא היה פשוט כי "אופק חדש" האריך את יום העבודה ושינה את תוכנית העבודה. הילדים למשל ישבו לאכול רק בשתיים וגם אני הצטרכתי להתארגן עם בייבי-סיטר לבן הקטן שלי, אבל בהמשך התרגלנו. אנחנו עושים הפסקת פרי בסביבות 12 ובחצי השעה שנוספה לנו אנחנו מתרכזים בעבודה פרטנית או קבוצתית בהתאם למיפויים.
קישור לבלוג:
http://www.blogmorim.org.il/new_year_stories 

חדשות באתר