כניסה לחברים
בפרוזדור ההתיישבות

ארגון "נבטים"

 

מתוך עיתון "דבר" , 22 במרץ 1946.

נכתב על ידי חברי "נבטים", בשלב ההכשרה,  לפני הקמת המושב בנגב.

 

מעל גבעת שומרון צופה כלפי נהלל וכלפי עתידו ארגון "נבטים". זה שנה וחצי מיום שחניכי בגדאד עזבו את קבוצת בית השיטה וגינוסר והחלו לצעוד את צעדיהם הראשונים בעקבות המושב שרמז להם מרחוק. גבעת שומרון - הוטל עליה לשמש תלמידי מתיישבים בדרכם הראשונה. הגבעה ניתנה להם "עירומה ויחפה" ונאמר לארגון ולגבעה: "לכו והתפרנסו זו מזו".

הבאר הכזיבה את מימיה, לרגל קדיחה חדשה של נהלל, סמוך לבאר. אם כי הישוב קטן - חסרים לו מים לעתים קרובות על אף הגיל הצעיר של המקום ושל תושביו נעשה כבר משהו בר-ערך במובן המשקי. ברפת - 4 מבכירות ועגלה. כן ישנו זוג-סוסים: הם העזר בעבודת המשק, כי מכונות אין. נתקבלה הלוואה מקרן המושבים לרכישת עוד זוג סוסים. בלול - 50 עוף. נזרעו 150 דונם חטים. 5 דונם גן הירק.

במשך כל ימי קיומו מתלבט הארגון ומבקש תשובה לשאלה: מאין יבוא גידולו?

לכתחילה נצטרפו אליהם 12 חברי קבוצת "שלוחות" - בני ירושלים מהעדה הבגדאדית, אך "השידוך" לא עלה יפה: הירושלמים עזבו את הארגון ונתפזרו. לעומתם נכנסו 6 מעדות המזרח מקבוצת הצופים שבפרדס חנה. באו שתי חברות מבולגאריה מחברת הנוער של מזרע. סבורים "להתעשר" מתוך חניכות משק הפועלות בעפולה: 7 בחורות מתורכיה המקבלות הכשרתן במשק זה בחרו בצורת המושב כדרך חייהן.

אמנם ארגון עולי ארם-נהריים בירושלים ובתל אביב מבטיח לעשות הכל למען בני עדתן בארגון "נבטים" - אך אין בני "נבטים" מקווים להיבנות מאחיהם אלה לעדה, במובן תוספת כוח אנושי.

לפי שעה מקיימים חברי הארגון את הכשרתם [בעוני?]. ב-10 חדרים של שני הצריפים מתגוררים 30 איש, ביניהם 2 משפחות, שלכל אחת מהן חדר מיוחד. גם בת יחידה לארגון - בגיל שנה וחצי. בזמן האחרון גייס הארגון 3 חברים לעזרת מושב רשפון. חבר אחד מכאן נשלח להדריך ילדים מעדות המזרח באחד הכפרים שבעמק.

 

 

 

חדשות באתר